Magnez przy depresji – wyniki badań

Ostatnio pojawiły się badania, według których magnez to bezpieczny oraz skuteczny element terapii przeciwko depresji. 

Raport („Magnez w depresji”) pochodzi z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Prowadzone są tam badania nad neurobiologią magnezu, pod kątem działania antydepresyjnego i przeciwko nerwicy.

Wnioski: „ preparaty z magnezem mają potencjał jako cenny dodatek do farmakologicznych sposobów leczenia depresji” oraz ” pierwsze dane o pożytkach płynących z podskórnego przyjmowania siarczanu magnezu pacjentom z rozwiniętą depresją pojawiły się prawie 100 lat temu. Od tego czasu zasadność tej metody potwierdza wiele badań przed klinicznych i klinicznych, potwierdzając przy okazji bezpieczeństwo przyjmowania magnezu”.

Inne badania („Magnez i depresja: ogólny przegląd”) pochodzi od grupy z Departamentu Medycyny Prewencyjnej i Zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Navarra w Hiszpanii. Badano wpływ diety i stylu życia na przewlekłe schorzenia, m.in. depresja.

Podsumowanie tematu objęło 27 badań, w tym 21 interdyscyplinarnych, 3 badania interwencyjne. Badacze wstępnie określą, że zaburzenia metabolizmu magnezu mogą mieć związek z występowaniem depresji. Twierdzą również, że suplementacja magnezem może zapobiec depresji i być wykorzystywana jako dodatek do innych metod walki z depresją.

W międzyczasie magnez jest bezpiecznym, tanim i szeroko dostępnym dodatkiem do tradycyjnego leczenia.

Źródła:
Serefko A, Szopa A, Wlaź P, Nowak G, Radziwoń-Zaleska M, Skalski M, Poleszak E. Magnesium in depression. Pharmacol Rep. 2013;65(3):547-54.
Derom ML, Sayón-Orea C, Martínez-Ortega JM, Martínez-González MA. Magnesium and depression: a systematic review. Nutr Neurosci. 2013 Sep;16(5):191-206.

SPRAWDZONY MAGNEZ + WITAMINA B6

5 Comments

  1. Masz rację, magnez usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie również naszego zdrowia psychicznego. Ja łączę magnez z wit. B6 i moja depresja jest pod kontrolą.

  2. Zawsze gdy mam złe samopoczucie orientuje się, że od kilku dni przestałem zażywać magnez. Niby taka mała rzecz, a zmienia totalnie nastawienie do świata. Organizm potrzebuje tego minerału i niestety w pożywieniu nie zawsze znajduje się jego odpowiednia ilość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*