Kolagen od A do Z

kolagen morski

Zainteresowanie jakim cieszą się na rynku branży kosmetycznej preparaty ,w których składzie znajduje się aktywny kolagen to efekt skuteczności ich działania poświadczonego zarówno przez przeprowadzane wielokrotnie badania naukowe jak również opinie wystawione przez osoby, które poddały się kuracji przy ich wykorzystaniu.

Zanim sięgniemy po reklamowany „cudowny środek” uważany przez fachowców w branży za najlepszy wśród aktualnej oferty rynku kosmetycznego warto wiedzieć jakie ma własności, jak wpływa na organizm, kiedy i w jaki sposób zalecane jest jego używanie oraz jak dużą ma skuteczność.

Co to jest kolagen?

Kolagen rybiKolagen w najprostszy sposób można określić jako formę białka włóknistego wchodzącego w skład tkanki łącznej, i które stanowi aż trzydzieści procent masy naszego ciała. Znajduje się niemalże we wszystkich tkankach a przede wszystkim w tkance skórnej, tętnicach, ścięgnach, kościach, więzadłach, chrząstkach a nawet w sercu , mózgu oraz we włosach i paznokciach. Badania potwierdzają aż siedemdziesięciu procentową obecność kolagenu w całym białku wchodzącym w skład skóry, co mówi samo przez siebie jak olbrzymie znaczenie ma w prawidłowym jej funkcjonowaniu.

Co zawiera kolagen?

Budowa kolagenu bazuje w pierwszej kolejności na dość nietypowym porównując do innych białek naszego organizmu składzie aminokwasów połączonych ze sobą w włókna. Kolagen zawiera głównie zwiększone ilości glicyny i proliny oraz dodatkowo dwa innego rodzaju aminokwasy formowane podczas procesu translacji enzymatycznej z proliny i lizyny. Organizm do ukończenia około dwudziestego piątego roku życia samoczynnie produkuje białko kolagenowe. Z czasem ta umiejętność zanika i zaczynają pojawiać się pierwsze ubytki kolagenu, których efektem jest nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i powstawanie nieuniknionych oznak starzenia się skóry.

W czym jest kolagen?

Dla zachowania jak najlepszej kondycji nie jedynie skóry ale również całego organizmu trzeba już w momencie pojawienia się pierwszych oznak ubytków w białku kolagenowym sięgnąć po preparaty z jego zawartością oraz zalecaną suplementację diety. Największe efekty w odnowie struktury włókien białka kolagenowego gwarantują preparaty zawierające kolagenowe białko pozyskiwane z ryb morskich. Ich budowa oraz własności są najbardziej podobne do ludzkiego organizmu dlatego dobrze się wchłania i jest przyswajany niemalże w stu procentach. Znajdujące się w sprzedaży preparaty o zawartości kolagenu hydrolizowanego pochodzenia zwierzęcego i roślinnego ze względu na strukturę pociętych, martwych włókien nie odnoszą tak widocznych efektów jak aktywny kolagen z ryb morskich.
Obok preparatów z kolagenem warto dodatkowo wzbogacić swoją codzienną dietę w produkty spożywcze zawierające białko kolagenowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Do diety można wprowadzić nie jedynie świeże ryby morskie ale także galarety wołowe, wieprzowe oraz owocowe. Dla wzmocnienia włókien białka kolagenowego można także spożywać produkty o podwyższonej zawartości witamin z grupy C, A oraz E. Należą do nich dla przykładu żurawina, cytrusy, chili, marchew, buraki, dynia, migdały, orzechy oraz oleje roślinne.

1 Comment

  1. kolagen morski kupiłam dzięki poleceniu przez kosmetyczkę i suplementuje się regularnie od lat (oczywiście z przerwami) i widzę, jak moja skóra różni się od skóry siostry bliźniaczki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*